Vypořádání obchodního podílu při rozvodu manželství

23.02.2025

Rozvod manželství je jednou z těžších životních situací, s kterou je spjata řada právních následků. Jedním z nich je rozdělení majetku v rámci společného jmění manželů (dále jen "SJM"), který lze vyřešit smírnou cestou, tzn. dohodou manželů, v opačném případě pak soudní cestou. Co je třeba znát, když se chcete rozvést a vlastníte obchodní podíl ve společnosti nebo podnikáte jako OSVČ?

Co je součástí SJM

Obecně platí, že do SJM zpravidla spadá vše, co nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Majetek se stává součástí SJM, i když je zcela zjevné, že se na jeho nabytí jeden z manželů vůbec nepodílel. Součástí SJM je tedy i podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem společnosti. Nabytí podílu však nezakládá účast druhého manžela na společnosti, s výjimkou bytových družstev.

Kdy obchodní podíl nespadá do SJM?

Existují výjimky, kdy určitá věc, tedy i obchodní podíl, nespadá do SJM. Tyto výjimky jsou uvedené v ust. § 709 odst. 1 občanského zákoníku. Jednou z nich je situace, kdy společník nabyl obchodní podíl darem, děděním nebo odkazem, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl. Dalším případem, kdy nebude obchodní podíl spadat do SJM, je situace, kdy jej jeden z manželů nabyl právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví. To znamená, že jeden z manželů zaplatí kupní cenu za převod obchodního podílu nebo za splnění závazku vyplývajícího z vkladové povinnosti společníka z výlučně svých prostředků. Pokud společník - byť jen částečně, použije na zaplacení ceny finanční prostředky spadající do SJM, pak se stane obchodní podíl součástí SJM se všemi důsledky s tím spojenými. Při vypořádání obchodního podílu by tyto finanční prostředky byly vypořádány v rámci tzv. vnosů.

Zisk z obchodního podílu

I když obchodní podíl z některých výše uvedených důvodů nespadá do SJM, zisk z tohoto obchodního podílu je součástí SJM téměř vždy. Právo podílu na zisku nabývá podobu konkrétní pohledávky společníka na základě rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku společníkům. Jestliže však společnost rozhodla o zisku jinak (např. reinvestováním do rozvoje společnosti), než rozdělením peněz mezi společníky, není možné, aby byl zisk zahrnut do SJM, a tedy vypořádán. Pokud se tímto bude chtít rozvádějící manžel vyhnout vypořádání zisků ze společnosti, není možné proti tomu cokoliv namítat. V řízení o vypořádání SJM totiž nelze přezkoumávat platnost rozhodnutí valné hromady.

Jak se obchodní podíl vypořádává při rozvodu?

V rámci řízení o vypořádání SJM bude obchodní podíl přikázán vždy tomu z manželů, který je jako společník uveden v obchodním rejstříku. Manžel – společník tedy bude muset v rámci rozvodu nahradit druhému manželovi zpravidla 50% hodnotu obchodního podílu určenou znaleckým posudkem. Dle ust. §742 občanského zákoníku totiž platí, že nedohodnou-li se manželé jinak, jsou podíly obou manželů na vypořádávaném jmění stejné. To je pro stávajícího společníka mnohdy vnímáno jako velmi nespravedlivé. Existuje proto možnost tzv. disparity podílů, podle které je možné prolomit obecné pravidlo rovnosti podílů při vypořádání SJM. Jedná se o velmi výjimečné situace, kdy se jeden z manželů výrazně zasloužil o nabytí a udržení majetku značné hodnoty více než druhý, a naopak druhému manželovi bude možno vytýkat např. nedostatek péče o rodinu či nezajištění jeho vlastních výdělků v rámci jeho možností. Vždy bude záviset na konkrétních důvodech jednotlivých případů.

Hodnota obchodního podílu – jak se určuje?

Hodnota obchodního podílu bude v případě sporu stanovena znaleckým posudkem, a to ke dni vypořádání SJM. Při ocenění obchodního podílu znalec pro účely vypořádání SJM vychází z obvyklé (tržní) ceny tohoto podílu, kterou by v daném čase a místě bylo možno za převod podílu dosáhnout. Nehraje přitom roli skutečnost, zda za trvání manželství hodnota obchodního podílu značně stoupla nebo klesla.

Podnikající fyzická osoba a SJM

V případě, že je jeden z manželů podnikající fyzickou osobou (OSVČ), je důležitým aspektem , kdy tento manžel začal podnikat. Pokud bylo zahájeno podnikání po uzavření manželství, postupuje se stejně jako u společníka společnosti, tedy vypořádá se hodnota podnikání OSVČ určená znaleckým posudkem. V druhém případě, tj. manžel začal podnikat již před uzavřením manželství, platí, že podnikající manžel při zániku SJM vypořádává zisk z podnikání. Jednalo by se o vypořádání částky, jež by se rovnala kladnému rozdílu mezi aktivy a pasivy jeho podnikání ke dni zániku SJM.

Závěr

Vypořádání obchodního podílu může mít při rozvodu zásadní dopad na finanční situaci obou manželů. Pro stávajícího společníka může být takové vypořádání přímo likvidační, neboť ačkoliv mu obchodní podíl určité hodnoty zůstává, nemusí mít k dispozici dostatek finančních prostředků k vyplacení vypořádacího podílu.

Pokud se nacházíte v takové situaci, doporučuji obrátit se na odborníka, který Vám doporučí, jaké máte možnosti tyto nepříznivé dopady snížit.

JUDr. Barbora Martinková

Zdroje:

https://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=79&id_article=262688&csum=ccc03577

https://www.epravo.cz/top/clanky/obchodni-podil-a-rozvod-musite-se-delit-o-zisk-z-uspechu-vasi-spolecnosti-112704.html

[Obchodněprávní revue 4/2015, s. 97] PODÍL V OBCHODNÍ KORPORACI VE SPOLEČNÉM JMĚNÍ MANŽELŮ

Sledujte mě na facebooku:

https://www.facebook.com/Advok%C3%A1tn%C3%AD-kancel%C3%A1%C5%99-JUDr-Barbora-Martinkov%C3%A1-113753060262476

Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.