Vymáhání pohledávek
Vymáhání pohledávek je proces, kdy se věřitel, tedy osoba, které dlužník dluží, snaží získat zpět od dlužníka svoje peníze. Obvykle se odehrává ve třech hlavních fázích – mimosoudní, soudní a exekuční.
1. Předžalobní upomínka
V první fázi se věřitel obvykle snaží situaci vyřešit mimosoudně. Dlužník je upozorněn na svůj závazek prostřednictvím předžalobní upomínky, kterou musí věřitel dle §142a odst. 1 OSŘ zaslat alespoň 7 dnů před podáním žaloby, pokud chce mít právo na náhradu nákladů řízení.
2. Žaloba
Pokud dlužník nereaguje, je věřitel oprávněn podat návrh na zahájení soudního řízení, tj. žalobu. Soudní řízení si dlužník urychlí tím, že navrhne vydání tzv. platebního rozkazu. Ten lze vydat pouze za předpokladu, že jsou kumulativně splněny následující podmínky:
- jedná se o zaplacení peněžité částky,
- je znám pobyt žalovaného, přičemž nesmí být platební rozkaz doručován do ciziny,
- žalovaným je ke dni zahájení řízení zletilá a svéprávná osoba.
Platebním rozkazem soud žalovanému uloží, aby do 15 dnů od doručení zaplatil pohledávku a náklady řízení, nebo aby ve stejné lhůtě podal odpor, coby možnost obrany. Platební rozkaz soud vydává bez nařízení jednání. Pokud však dlužník včas podá odpor, platební rozkaz se zruší a následuje standardní soudní řízení, ve kterém soud posoudí oprávněnost nároku.
U soudního řízení věřitel jako žalobce soudu předkládá důkazy, které prokazují oprávněnost jeho nároku. Dlužník jako žalovaný má rovněž možnost předkládat důkazy, kterénaopak oprávněnost žaloby vyvrací. Soud na základě těchto důkazů posoudíoprávněnost žaloby a vydá rozsudek.Pokud soud uzná důvodnost žaloby, rozhodne rozsudkem o zaplacení žalované částky a nákladech řízení. Proti rozsudku lze podat do 15 dnůod doručení odvolání. V takovém případě následuje jednání u odvolacího soudu.
3. Exekučnířízení
Pokud ani soudní rozhodnutí nepřiměje dlužníka k úhradě, lze přistoupit k exekuci. Věřitel podá návrh na zahájení exekuce a exekutor následně může vymáhat pohledávku různými způsoby, které se odvíjí podle konkrétní situace dlužníka. Peněžníprostředky se vymáhají zpravidla prostřednictvím srážek ze mzdy, obstavením bankovního účtu, prodejem movitých věcí apod.
Pokud se potýkáte s dlužníkem, který odmítá plnit své závazky, neváhejte se na mě obrátit. Pomohu Vám s celým procesem od mimosoudního řešení ažpo případné exekučnířízení tak, abyste co nejrychleji dosáhli vymožení svépohledávky.
JUDr. Barbora Martinková
ve spolupráci s Ivanou Adamusovou, praktikantkou
Sledujte mě na facebooku:
https://www.facebook.com/Advok%C3%A1tn%C3%AD-kancel%C3%A1%C5%99-JUDr-Barbora-Martinkov%C3%A1-113753060262476